Szőnyi Viktor
Elemzés 2024-06-16

Hírlevél 2024.06.15.

Az S&P 500 index a mostani időszakban (7 kereskedési nap) 5 alkalommal ért el új mindenkori csúcsot, ez önmagában nem sok mindent árul el nekünk a tőzsde jövőbeli kilátásairól. Ahhoz, hogy kapjunk valamilyen képet, ami alapján dönteni tudunk, ahhoz szükség lesz a technikai elemzés mellett arra is, hogy vessünk egy pillantást a tőzsde ,,belsejébe”, vagyis mit csinálnak a nagy alapkezelők, illetve, hogy milyen a hangulata a piacnak.

Technikai értelemben a tőzsde jelenleg a ,,senki földjén” van, vagyis felfelé semmilyen ellenállás nincs, hacsak a pszichológiailag fontosnak tartott kerek értékeket nem vesszük annak. Jelenleg az 5500 pont ilyen, ez lehet egy ellenállás (esetleg). Támasz szintből annál több is kínálkozik (5340, 5267,) ezek csak kisebb jelentőségű támaszok, se nagy forgalom, se többszöri visszatesztelés nem tartozik hozzájuk, de ezek egyikének, vagy akár mindkettőnek a gyors elesése (pár napon belül) már komolyabb jelzés lehet.

Screenshot

Viszont lefelé tekintve a 4800 pont az ami már meghatározhatja a piac további sorsát, mert ez volt évekig a mindenkori csúcs, továbbá kb itt kezdte a 2024-es évet is az index. Viszont, ha egy esetleges korrekció során innen visszapattanna az árfolyam, az egy nagyon erős pozitív jel lenne a jövőre nézve. Azonban ennek a szintnek a letörése egyértelműen a medvéknek kedvezne, és ez lehetne egy short pozícó kiindulópontja, nem mellesleg kb. itt húzódik jelenleg a 200 napos mozgóátlag is, ami szintén a hosszútávú trendet képviseli.

Ha pedig tovább esne az árfolyam, akkor a 4600 pont letörése egy akár évekig tartó medvepiac kezdete is lehetne, de ez szerencsére még odébb van.

Technikai szempontból amúgy jelenleg a piac túlvett, bár még nem extrém, de azért nem is szabad félvállról venni a jeleket pl.: RSI: 73, Igaz volt már ennél több is, de például 2023 augusztusban ilyesmi értékről kezdődött egy 10%-os korrekció.

És most nézzük a piac hangulatát, vagyis, mit gondolnak és tesznek a ,,nagyok”: Ehhez a put/call opciók arányát, vagyis annak 21 napos súlyozott átlagát nézzük meg. Miért épp ezt az adatot? Azért mert az opciós piac bonyolítja az igaz volument a tőzsdén, itt kereskednek a befektetési alapok, és bankok. A grafikonra pillantva könnyű észrevenni, hogy az index grafikonja, és a put/call opciók aránya szinte tökéletesen ellentétesen mozognak, és gyakran az opciók aránya pár nappal hamarabb fordul, mint, ahogy az index is fordulna, tehát elég jól lehet vele a fordulatokat jelezni. Ennek amúgy egyszerű oka van, hiszen ez az arány lecsupaszítva azt mutatja meg, hogy változik a hangulat, vagyis egyre több vásárló inkább eladni akar, majd egy csúcspontot elérve ez a tendencia visszafordul, és az addigi eladók elkezdenek újra vásárolni. Tehát mondhatjuk, hogy jól leképezi a piaci hangulat változását az extrém pesszimista, és extrém optimista között.

Screenshot

És most nézzük, mit mutat a put/call opciók aránya: a grafikonon egyértelműen látszik, hogy olyan alacsony szinten van jelenleg, ahol korébban is történt már forduló, és ekközben már enyhén észrevehető egy kis felfelé kunkorodás is. De ennek megerősítéséhez vagy megcáfolásához kelleni fog pár nap.

Így együtt az összes jelet figyelembevéve kijelenthetjük, hogy még nincs vész, mert nem történt meg a lefordulás, de azért különböző indikátorok értékei mind figyelmeztetnek minket egy esetleges hamarosan bekövetkező fordulatra.

Ha mondjuk az opciók aránya hirtelen emelkedni kezdene, az RSI csökkenni, és gyorsan elesne az első két támasz szint, akkor szinte biztos, hogy számíthatunk egy min. 5-10 %-os korrekcióra, ami nem is lenne egészségtelen, viszont, ha jobban elhúzódna az esés, és az árfolyam beesne mondjuk 4600 pontig és onnan vissza korrigálna 4800-ra majd újra lefelé indulna, akkor szinte biztos, hogy hosszabb esésre kell felkészülni.

Szőnyi Viktor

Előző poszt Következő poszt

Facebook vélemények

Shape
5* elégedettségi mutató

All The Millions

Copyright © 2024 by allthemillions.com | Made with 💚 by DigitalCareStudio LLC. & A
    0
    Kosár
    Kosár üresVissza az árakhoz